Interview: Munk Store om Black Week

Munk Store personale

Vinteren kommer! Uret er sat tilbage og aftenerne er blivet mørkere! Det betyder dog ikke at november kommer til at gå stille for sig.

November er nemlig en måned, der ligger op til et hav af kampagner; Singles Day, Black Friday og Cyber Monday. Der er mange muligheder for at glæde sine kunder, promovere sin forretning eller formidle budskaber, der hylder det modsatte.

I de næste par dage vil vi give et indblik i, hvordan forskellige virksomheder i Danmark vælger at udnytte november måned. Forventningerne til online handel på Black Friday i år ligger på 47% og oversiger faktisk forventningerne fra sidste år, der lå på 43%. 

Den 25. november er det Black Friday, som er året absolut største salgsdag. Sidste år blev der solgt for 3,2 mia. kr. på nettet, og gør dermed Black Week til den største e-handelsuge herhjemme nogensinde.

Samtidig er det også en dag der deler vandene. Der er mange virksomheder, der op til Black Friday, oplever at forbrugerne har afholdt sig fra at købe i ugerne op til og derfor glæder de sig til endelig at kunne få gang i salget igen.

På den anden side er der en stigende tendens til, at mange virksomheder vælger at boycotte salgsdagen og dropper udsalgsræset.

Som de e-handelsnørder vi er, så synes vi sådan noget er virkelig spændende! Derfor bruger vi vores november måned på at finde ud af hvem der gør hvad, og hvorfor.

black-friday-eller-noblackfriday-danske-virksomheder

Vi har spurgt nogle af vores kunder, hvordan de planlægger til Black Friday. Vi har undersøgt følgende:

  • Hvad planlægger virksomhederne til Black Friday?
  • Hvilke forberedelser gør de sig inden den vigtige mærkedag?
  • Hvilke specielle kampagner kan du forvente?
  • Hvorfor vælger nogle virksomheder at droppe Black Friday?
  • Hvad gør de i stedet for, at hoppe med på tilbudsbølgen?

Du kommer bl.a. til at læse om: Blossom Copenhagen, Lakor og Astrid Frank.

Team Munk Store er klar til Black Week

Munk Store Black Week

Denne gang har vi fået fat på Mathias Thulstrup, E-commerce manager i Munk Store. Som du nok kan se på billedet ovenfor, er teamet SÅ klar til at byde deres kunder velkommen i deres butikker og på deres webshop. Læs her om Black Week i Munk Store.

Historien om Munk Store

Munk Store er en jysk modetøjsforretning, med over 20 ansatte, der bestemt har opnået deres mål om at være innovative og tilbyde de rigtige brands med deres produkter.

Lars Munkholm der er ejeren bag virksomheden, ligger stor vægt på det sociale aspekt i virksomheden og det fremgår da også tydeligt på deres sociale medier at der er en helt særlig dynamik i deres team som man meget gerne ville være en del af.

Munk Store åbnede tilbage i 2003 med deres første butik i Holstebro. Forretningen blev en succes og derfor udvidede de med endnu en butik i 2008 i Thisted i Thy. 

Munk Store ønskede at ’være med i toppen af danske modebutikker’ og lancerede derfor www.munkstore.dk i 2011. Her er det de samme mennesker der varetager opgaverne – så det er de samme mennekser der står bag både webshoppen og dem du møder i butikkerne. Det synes vi er mega sejt klaret! 
Munk Store Lars Munkholm
Munk Store
Munk Store kvinder

Holder I Black Week hos Munk Store?

“Vi holder Black Week for andet år i træk. Vi forsøgte os med Black Week første gang sidste år, da vi gerne vil bredde Black Friday ud i en længere periode. Det var meget vellykket og derfor gør det igen i år”, fortæller Mathias.

Mathias fortæller også at de bevidst har købt ind til denne store handelsdag, så det er muligt at få mere volumen på. I år har de mandag-torsdag forskellige dagstilbud – da det viste sig at være ret så effektiv sidste år, da tilbuddene kun er live i 24 timer og det får kunderne til at reagere.

“Derudover så har vi selfølgelig Black Friday som normalt, hvor et Mix af varer bliver reduceret i pris”, Mathias.

Munk store

Mathias beskriver at de i år har satset på samarbejder.

“I år har vi faktisk teamet op med flere influencer, som i løbet af hele ugen skal promovere Munk Store, så det er vi meget spændte på at se effekten af”.

Deres webshop, får også en Black Friday makeover!

Hele webshoppen får et nyt design, når vi træder ind i Black Week ugen. Det er noget som vi ligger meget tid i. Derudover har vi forberedt back-up løsninger i forhold til fragt og betaling, hvis vores systemer ikke skulle kunne følge med” 

Teamet står klar!

Hos Munk Store har de ikke tilkaldt ekstra mandskab ind, men da de er et relativt stort team som til hverdag har helt styr på deres forskellige aktiviteter. Til Black Week ugen, er alle dog blevet omstillet til enten kundeservice eller pakkeriet.

“På den måde er vi forberedt på, hvis der for alvor kommer gang i den”, Mathias, E-Commerce Manager.

Tusind tak for jeres tid! Vi ønsker jer en fantastisk Black Week og Friday!

Team pensopay.